Parodontologie

Parodontologie je stomatologický obor, který se zabývá onemocněním závěsného aparátu zubů (parodontitis, známá jako paradontóza).

Parodontologie

Parodontologie je stomatologický obor, který se zabývá onemocněním závěsného aparátu zubů (parodontitis, známá jako paradontóza).

Parodontologie je stomatologický obor který se zabývá onemocněním závěsného aparátu zubů (parodontitis, známá jako paradontóza)

Příčinou této nemoci je nejčastěji nevyhovující dentální hygiena za kterou stojí bakterie pobývající v dutině ústní, které produkují zubní plak. Nevhodné či nesprávné čištění zubů vede k zánětu dásní. Pokud se zánět dásní (gingivitis) neléčí, následkem je úbytek kosti (parodontitis) v okolí zubů, který později může končit ztrátou zubů.

Řešení v začínajícím stádiu je jednoduché, ale vyžaduje jak pečlivost a profesionalitu od odborníka, tak silnou vůli s „velkými změnami hygienických zvyků“ od pacienta.

Dobrá spolupráce mezi pacientem a odborníkem je klíčem k úspěchu nad touto nemocí. Pokročilý stav parodontitis někdy vyžaduje chirurgické výkony, aby se úplně mohl vyloučit zánět či infekce.

Důsledky po vyléčení parodontálních problémů mohou být patrné a některé případy se musejí ještě řešit chirurgicky, aby se obnovily ztracené tkáně. Pokud je třeba obnovit kost, nejčastější používané techniky jsou kostní štěp nebo řízená kostní regenerace. Různé techniky plastické parodontální chirurgie a volné štěpy měkkých tkání jsou provedené v případech, kde se musí obnovit dáseň.

V D.C.M klinice provádíme léčení parodontitis konzervativně nebo chirurgicky.

Příznaky parodontitis

  • krvácivost dásní

  • zánět dásní

  • zápach z úst

  • ustupující dásně (odhalené zubní krčky)

  • viklavost zubů